top of page
Search
  • Writer's pictureOzan Fırat

AKDENİZİN GÖZBEBEĞİ ANTALYA


Turizmi ve doğal güzellikleri ile herkesi etkileyen Antalya’yı yakından tanımaya ne dersiniz?

Antalya Akdeniz bölgesinin göz bebeği ve Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. Antalya plajları, tarihi eserleri, çağlayanları ve bol yeşilliği ile herkesin yaşamayı isteyebileceği şehirlerden biridir.

Antalya’nın en önemli plajları Konyaaltı plajı ve Lara plajıdır. Konyaaltı plajı çakıllardan oluşurken Lara plajı kumlarla kaplıdır. Her iki plajda hem turistlerin hem de yerli halkın çokça tercih ettiği plajlardır. Antalya yazları sıcak ve bol nemli kışları ise ılık ve yağışlıdır. Bu iklim yapısı nedeni ile Antalya’nın merkezinde ve sahile yakın kesimlerinde kar yağışına rastlanmaz fakat Saklıkent gibi yüksek yerlerde bolca kar yağışı görebilirisiniz. Kışın bir yandan sahilde denize giren turistler ile karşılaşırken diğer yandan Saklıkent’te kayak yapan insanlara rastlayabilirsiniz.

Antalya’nın sahilleri dışında sizi büyüleyecek doğal güzellikleri de vardır. Bunlardan en önemlisi ve birçok turistin de ilgi odağı olan yer düden şelalesidir. Düden şelalesi kadar tercih edilen diğer bir yer ise Olympos’tur. Olympos içerisinde tarihi kalıntılar barındıran ve birçok kampçının tercih ettiği bir yerdir. Olympos’a gitmeyi düşünürseniz oradaki ağaç evlerde de konaklayabilirsiniz.

Antalya’da ulaşım problemi genellikle yaşanmamaktadır. Ulaşım için otobüs ve tramvay tercih edilmektedir. Deniz taksisi ile de Kemer’e gidilebilmektedir.

Şehir bünyesinde 2 adet devlet üniversitesi barındırmaktadır. Alaattin Keykubat Üniversitesi Alanya ilçesinde bulunan bir üniversitedir. Akdeniz Üniversitesi Konyaaltı ilçesine bağlı bir üniversitedir ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Akdeniz üniversitesi yaşanabilir en güzel kampüslerden birine sahiptir birçok ihtiyacı karşılayacak 3 adet çarşısı bulunmaktadır. Öğrencilerin ulaşımı için kampüste ücretsiz ringler ve barınmaları için 2 adet KYK yurdu bulunmaktadır.

Antalya, üniversite öğrencileri için her anlamda yaşanabilir imkanlar sağlamaktadır. Şehirde gerçekleşen kongre, konferans ve fuarlar öğrenciler için iş imkânı sağlayan başlıca yerlerdir. Bununla birlikte sezonluk olarak da otellerde öğrenciler çalışabilmektedir.

Antalya için söylenen muhteşem bir söz ile yazımızı sonlandıralım. Şüphesiz Antalya dünyanın en güzel şehridir.


Fırat halı yıkama ile ve halı yıkama'ya dair daha birçok blog yazısı ile sizlerle birlikte olacağız. Takipte kalın.FIRAT HALI VE KOLTUK YIKAMA

0 242 334 11 46

0 551 405 59 89


Recent Posts

See All
bottom of page