top of page
Search
  • Writer's pictureOzan Fırat

SOSYAL YARDIMLAŞMA


İnsanların maddi ve manevi imkanları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklılar sonucunda bazı insanlar maddi ya da manevi imkanlarını başkaları ile paylaşmaya insanların eksik imkanlarını tamamlaya karar vermiştir. Bunun sonucunda insanların birbirlerine maddi ve manevi desteği artmış ve sosyal yardımlaşma kavramı ortaya çıkmıştır.


Özellikle pandemi dönemi ile beraber yaşanan maddi ve manevi kayıplar insanları daha çok sosyal yardımlaşmaya yönlendirmiştir.

Pandemiden önce birçok şehirde yer alan giysi kumbaraları, askıda ekmek gibi projeler sosyal yardımlaşma türlerinden birkaçıdır. Pandeminin başlaması ile beraber bu yardımlaşma projelerine askıda fatura projesi de eklenmiştir ve birçok insana maddi destek olmuştur. Hatta bazı ev sahipleri pandeminin ilk başladığı dönemlerde işini kaybedenlere destek amaçlı ev kiralarını birkaç ay kiracılarından almamıştır.


Doğal afetler sonucu da insanlar sosyal yardımlaşma projeleri olmadan birbirlerine yardım etmektedir. Özellikle ülkemizde çok sık yaşanan depremler sonucu evini kaybedenlere evini açanlar, otel sahiplerinin evini kaybedenlere kapılarını açması yardımlaşmanın örneklerindendir. En son yaşanan İzmir depreminden sonra da bu durumu ve insanların birbirlerine yardım etmek için gösterdikleri çabayı ülke olarak görebildik.


Sosyal yardımlaşma ile beraber toplumun dayanışma gücü ve uyumu da artmaktadır. Türkiye bu konuda önde gelen ülkelerden biridir. Türk halkı özellikle doğal afetlerde kenetlenip yardım çabası içerisine girmekten çekinmeyen bir halktır.


Birçok şehirde sosyal yardımlaşma vakıfları vardır. Antalya’da bu şehirlerden biridir. Büyükşehir Belediyesine bağlı olan sosyal yardımlaşma vakfı ihtiyacı olanlar için aşevleri, nakdi sosyal yardımlar, sosyal merkezler gibi imkanlar sunmaktadır. Ayrıca bu vakıf ihtiyaç sahipleri için giysi, gıda ve ev eşyası yardımı da yapmaktadır. Bu yardımlar için Antalya halkının Antalya Belediyesi’ne başvurması gerekmektedir. Başvuru sonrasında sosyal yardım yapılacak kişiler aydi nakdi yardım kurulu tarafından belirlenmektedir. Sosyal yardımlaşma vakfı Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunmaktadır. İnternet üzerinde Kepez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı diye aradığınızda vakfın sayfasına ulaşabilirsiniz.


Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Daha fazla bilgi için Fırat halı yıkamaya sayfasını takipte kalın!

2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page